Вшановуючи пам'ять жертв політичних репресій

21 травня 2023

  Відповідно до Указу Президента України  у третю неділю травня  в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій.  Цьогоріч це -  21 травня.

День пам’яті жертв політичних репресій відзначається з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

 Кількість жертв політичних репресій в Україні не піддається підрахунку – це неймовірні цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 20-х і до кінця 80-х років ХХ століття, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже півтора мільйона осіб, більшість з них – саме українці. Адже   знищення України і українців  було одним із головних завдань тодішнього режиму. Наразі ті наративи сповідують нинішній  злочинний режим росії  у ставленні до України.  

Велику кількість репресованих було розстріляно, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання (майже три мільйони українців), каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.

Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священників, представників культури, селянство. Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинились сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 1930-х роках. Приміром, в Україні в 1937–1938 роках було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць та таборів.

 Упродовж десятків років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань зводилися режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами й висаджували дерева.

    Один із трагічних символів тієї доби є київська Биківня – у Биківнянському лісі розташоване найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об’єкт спеціального призначення НКВС, де наприкінці 1930-х – у 1940-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих.

    Однією з найкривавіших стала ніч у Києві 19 травня 1938 року, коли у в’язницях НКВС було розстріляно 563 людини. Трагедія Биківні стоїть в одному ряду з такими злочинами, як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл. На сьогодні вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання жертв сталінських репресій.

    Злочинна сутність нинішнього тоталітарного кремлівського режиму та аналогічність його дій і методів політиці правлячої верхівки колишнього радянського союзу на території України протягом 1917-1991 років, зокрема масових політичних репресій 1937-1938 років  посилилася у 2014 році, і досягла свого  страшного повторення у 2022 році. Чернігів,Суми, Охтирка, Ягідне,  Киїнка, Велика Дорога, Макіївка,Старий Биків… Маріуполь,Буча, Ірпінь… На жаль, цей гіркий  перелік можна продовжувати  довго.

Всіх їх об’єднує  страшна історія у лютому-березні 2022, коли несамовиті від люті, ненависті до всього українського російські окупанти вдерлися в Україну і нищили все на своєму шляху.

 Минуло 85 років з часу масових політичних репресій 1937 - 1938 років. Але ні у державній політиці, ні у свідомості росіян нічого не змінилося, навпаки, навіть ще більшою стала ненависть до України і українців.   Вже  маємо велику кількість сучасних  політв’язнів, які нині перебувають у застінках російських тюрем.  

Цивілізований світ має категорично не сприймати  таких проявів тоталітарного правління, як голодомори, депортації, політичні переслідування чи цькування за соціальними й іншими ознаками, і, тим більше, фізичне знищення людей.

Сьогодні путінська росія наслідує усі  ганебні методи, вчиняючи геноцид Українського народу у XXI столітті на українській землі.

 З нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій, на території Носівської громади було організовано приспущення Державного Прапора України.

 Пресслужба Носівської міської ради

 

Переглядів:1188