12 вересня 2024
Одинадцятий рік війни. Третій - повномасштабної. Повітряні тривоги лунають практично щодня і по кілька разів. Ми всі усвідомлюємо,що загроза атак з повітря залишається навіть за сотні кілометрів від лінії фронту. Незважаючи на це, українців не залякати і не зламати. Країна, зранена і розхристана, зболена і заплакана непомірними втратами і руйнуваннями, бореться з ненависним ворогом і продовжує жити. Діти йдуть у садочки і школи. Дорослі – на роботу. Не втомлюючись підтримувати Збройні Сили, завдяки кому ми можемо жити наближеним до мирного життя.
При цьому місцева влада, керівництво освітніх закладів постали перед новими викликами. І мабуть найбільший-це облаштування укриттів.
Відповідальність за цей процес лежить, як правило, на територіальних громадах. На практиці з цим виникає чимало труднощів з урахуванням усіх норм Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
У деяких – укриття є, але воно не може вмістити всіх учнів та учасників освітнього процесу. За таких обставин організовується навчання, враховуючи спроможність сховища.
На практиці це реалізовується, поєднанням дистанційного та офлайн-навчання.
Серед інших найпоширеніших труднощів, які виникають в освітніх закладах:відсутність опалення ;проблеми з вологістю;системи електропостачання, освітлення, вентиляції та каналізації потребують ремонту;загроза підтоплення ґрунтовими водами тощо.
Натомість вимоги, які висуваються, достатньо вагомі.
Не буде новиною те, що всі заклади освіти нашої громади будувалися без приміщень, які могли б використовуватися як укриття. Фактично, це звичайні підвали, а є й такі, які їх не мають взагалі, які роками використовувалися або як склади, або взагалі не використовувалися. Втім, умови, в яких опинилися жителі України з початком повномасштабного вторгнення, спонукають до іншого сприйняття всього, і навчального процесу зокрема.
Яка ж наспраді ситуація з укриттями освітніх закладів у нашій громаді , як їх облаштовують та скільки це коштує?
На жаль, ситуація далека від ідеальної. Однак співпраця місцевої влади, відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту міської ради з педагогічними колективами, батьками вихованців всіх освітніх закладів, донорами за 2,5 роки з початку повномасштабного вторгнення, дали результат, який дозволив запустити на очне навчання всі освітні заклади, безперечно, враховуючи безпекову ситуацію.
Зрозуміло, не все і не всюди так, як нам усім того хотілося. Бо на те є кілька об’єктивних причин. Перша, і на жаль, головна, сусід-агресор, який з дітьми та цивільними українцями воює смертоносними ракетами.
Друге: колосальні кошти, які треба вкласти у ремонт кожного укриття від найпростішого до протирадіаційного.
На шляху до облаштування укриттів виникає найголовніше питання – хто має це фінансувати? Адже на ремонт потрібні великі суми, а на будівництво нових укриттів – ще більші. В місцевому бюджеті немає можливості це профінансувати в повному обсязі.
Частково, наскільки вистачає фінансової спроможності, міська рада закриває питання ремонту та облаштування укриттів.
Скажімо, за кошти місцевого бюджету зроблений капітальний ремонт укриття, який має статус протирадіаційного у дошкільному закладі №1 «Барвінок»(4,5 млн. грн.)Так само з міського бюджету були виділені кошти на облаштування частини укриття у міському ліцеї №5(2,2 млн.).Облаштування укриття у Носівській гімназії №2(близько 200тис.)
Законодавство це не забороняє, аби у вирішенні цього питання плече підтримки підставляли й батьки. І у нас є такі приклади. Коли батьки заявили про готовність виконати роботи з облаштуванням укриттів, аби діти могли відвідувати дошкільні заклади та школу очно. При цьому міська рада підтримала їхню ініціативу, виділивши кошти з місцевого бюджету на будівельні матеріали. Так було у ДНЗ «Ромашка» та Носівській гімназії №3, Сулацькій гімназії. Звичайно, це найпростіші укриття, але завдяки тому, що вони облаштовані, діти мають можливість відвідувати заклади.
Безперечно, так може бути не в кожному закладі. Бо все залежить і від стану будівлі, і в першу чергу, від кількості учнів.
Тож реальність така, що міська рада змушена шукати можливості, щоб збільшувати площі шкільних укриттів та робити там ремонти.
Починаючи з 2022 року керівництво міської ради, відділу освіти, сім’ї, молоді та спорту займається пошуком партнерів, які готові вкладати в освіту громади, в тому числі, в облаштування укриттів.
І маємо за цей час певні результати, маємо робочі проекти. Це і додатковий простір у садочку «Барвінок» від ЮНІСЕФ. Шведсько-український проект «Відбудова DECIDE» у міському ліцеї №5, Школа економіки частково ремонтувала у Володьководівицькому ліцеї, тепер зайшла працювати фінська благодійна організація Fin Church Aid (FCA), яка фінансує набагато більші площі цього укриття. До речі, ця організація потужно допомогла освітній галузі нашої громади. Починаючи з 2022 року заклади освіти громади, зокрема, Початкова школа, Міські ліцеї №1 та №5, Володьководівицький ліцей, Досліднянська гімназія, Сулацька, міські гімназії №2 та №3 отримали допомоги на понад 2 млн. грн. у вигляді меблів, дизельних генераторів, навчальних комплектів, літератури, технічних засобів, різного обладнання. Крім того ця організація профінансувала створення цифрового центру у громаді.
Ми щиро вдячні кожній міжнародній організації, хто став донором і підтримує нашу громаду не лише в облаштуванні укриттів. Бо кожна підтримка для нас цінна і важлива.
А те, що реалізація проектів йде в часовому розрізі з освітнім процесом, це, так би мовити, моменти, до яких треба ставитися з розумінням. Бо все вимагає дотримання процедур, оформлення відповідних дозвільних документів, тендери, підрядні організації тощо, а це все час. Немає сумніву, у Володьководівицькому ліцеї буде сучасне, відремонтоване укриття, бо ця організація завжди виконувала взяті на себе зобов’язання.
Що стосується ремонту укриття Носівського ліцею №1.
З початку введення в експлуатацію цієї будівлі у підвалі було мокро. Просто стояла вода. Десятиліттями він не використовувався. З 2022 року, коли виникла потреба через війну, виконувалися роботи з прибирання, відкачування води, гідроізоляції, робилися відповідні експертизи, аби з’ясувати причини всіх проблем та шляхи їх усунення. Але починалися дощі і проблема поверталася. Власне, такий стан унеможливлював виконання ремонтних робіт. Але ні міська рада, ні відділ освіти не полишали прагнення створити нормальні умови в укритті для перебування учнів та педагогів ліцею. На початку 2024 року була виготовлена проектно-кошторисна документація «Капітальний ремонт підвального приміщення Носівського ліцею №1 Носівської міської ради під захисну споруду подвійного призначення з захисними властивостями протирадіаційного укриття». Далі - запустили проект на експертизу. Експертний звіт (позитивний) прийшов у червні 2024 року. Протягом минулого і цього року писали листи у всі інстанції, які могли б допомогти в реалізації такого проекту. Враховуючи, що кошторис цього об’єкта будівництва майже 19,7 млн. грн., сподівалися на освітню субвенцію від держави.
На жаль, коли відбувався розподіл коштів на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти (Постанова Кабміну від 28.04.2023р.та розпорядження Кабміну від 4.06.2024) наш ліцей №1 не потрапив у перелік закладів, який формувався в області.
Натомість, один із закладів, якому були виділені кошти субвенції з державного бюджету на облаштування укриття, не виконав відповідні тендерні процедури, тому за повідомленням начальника управління освіти і науки ОВА Юрія Музики, Чернігівською ОВА направлено листа до Міністерства освіти і науки України з пропозицією перерозподілити кошти на реалізацію проекту в Носівському ліцеї №1. Варто зазначити, що згідно із зобов’язаннями міської ради, реалізація цього проекту передбачає фінансування 90% від суми - з державного бюджету, тобто, майже 17,8 млн.грн. і 10% - з місцевого, тобто майже 2 млн. грн. Тому сподіваємося, що все вийде.
Підсумовуючи все вищесказане, хочеться запевнити, що з початку повномасштабного вторгнення тема облаштування укриттів у навчальних закладах громади- першочергова. Але треба всім нарешті зрозуміти, що бажання і можливості міського бюджету, не завжди співпадають.
Тому,звісно, критикувати, дуже просто, вказуючи на недоліки. Сподіваюсь, що таких все ж менше серед жителів нашої громади.Бо насправді, не вникнувши, не розібравшись, піднімати гвалт – шлях в нікуди. Більше поваги викликають ті жителі громади, які йдуть з пропозиціями, підтримують, допомагають, усвідомлюючи, що і вони дотичні до всього, що тут відбувається. І тоді, коли добре, і коли є проблеми.
Отож, у єдності – наша сила. Це- аксіома.
Пресслужба Носівської міської ради