04 квітня 2016

На Чернігівщині надходження від сплати єдиного внеску склали 345,6 млн. грн.

Від платників Чернігівщини за 2 місяці поточного року надійшло 345,6 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Від юридичних осіб надійшло 311,7 млн. грн., або 90,2 відсотки, з яких 152,0 млн. грн. - від бюджетних установ.

Фізичними особами сплачено 33,8 млн. грн. або 9,8 відсотків від загальної суми надходжень єдиного внеску.

При цьому, за порушення законодавства по нарахуванню та сплаті єдиного внеску, до адміністративної відповідальності притягнуто 49 посадових осіб на суму 22 тис. грн., та застосовано фінансових санкцій в сумі 3,9 млн. грн.

Станом на 1 березня заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування становить 68,8 млн.грн.

Податковими органами області до виконавчої служби передано вимог про стягнення боргу з єдиного соціального внеску на суму 3,9 млн. грн.

Школа життя Василя Толочка

Конферансьє. Науковець. Педагог. Податківець. Громадський активіст. Поет. І все це про одну особистість - Василя Толочка. На цих його життєвих стежинах - і білі, і чорні смуги. Та якщо б довелося торувати шлях заново, то він, переконаний, що неодмінно б обрав саме ці стежки-дороги. Бо кожен крок – незабутній і цікавий, то набуття досвіду і мудрості.

Мріяв про театральний…

Першу гумореску про те, як сусідка зайшла в гості до Килини на млинці, глядачі зустріли оваціями і згодом саме нею починалися всі виходи на сцену. Василь Петрович пригадує, що вже восьмикласником почувався на сцені сільського клубу, як у себе вдома. Їхній аматорський колектив об’їхав з концертами чи не всі села Городнянщини. А ще він співав голосом Зикіної, Русланової, Бернеса, Утьосова… Мріяв піти до театрального.

…Але кібернетика переважила

Коли ж настав час обирати професію, перевагу надав кібернетиці. Нічого несподіваного - на всеукраїнській олімпіаді з математики отримав Диплом III ступеня. У 1972 році брав участь у Всесоюзній олімпіаді в Челябинську. Вперше подорожував літаком

.

З гордістю розповідає, що в Київському державному університеті імені Т.Г.Шевченка моделювання біосистем у них викладав світило медицини академік Микола Михайлович Амосов, а теоретичну кібернетику – батько української кібернетики Віктор Михайлович Глушков.

Університет закінчив з відзнакою. Обдарованого молодого фахівця запросили науковим співробітником до Київського інституту кібернетики. У роботу занурився з головою. Написав кілька наукових статей. Невдовзі був зарахований до аспірантури КДУ: розкривалися широкі перспективи у столиці…

Не міг вчинити інакше

Але примхлива доля іноді робить несподівані віражі. Молодший брат повернувся з армії зі скаліченим здоров’ям і його стан став критичним. Матері-інваліду негайно потрібна була допомога. На той час Василь Петрович вже закінчив два роки аспірантури. Залишався лише рік…

Заочного ж відділення за спеціальністю не було. Тож вибір постав між кар’єрою і порятунком рідних. Не вагаючись, повернувся до рідного села Хоробичі.

Наймолодший директор у районі

У сусідніх Ваганичах потрібен був вчитель математики. З дня у день, за будь-якої погоди, новоспечений педагог ходив на роботу пішки. Влітку, коли підсихало болото, скорочував шлях навпростець.

Через рік Толочка призначили директором школи. Тоді йому було 24 – наймолодший директор у Городнянському районі.

У Ваганичах знайшов свою половинку. Побралися з колегою Світланою Олексіївною. Молодій родині виділили в школі двокімнатну квартиру.

- Ні прання вивісити, ні спокійно прогулятися на подвір’ї… Як під рентгеном.

Нарешті голова колгоспу пообіцяв будинок. Будівництво наближалося до завершення, готувалися до новосілля. А коли, погостювавши під час канікул у тещі в Західній Україні повернулися додому, дізналися, що їхній будинок голова вже віддав іншим.

Перекваліфікувався у… податківця

На емоціях Василь Петрович зателефонував Надії Федорівні Сотниковій, виконуючій обов’язки начальника Городнянської районної податкової інспекції.

З нею познайомився, коли проводила в школі інвентаризацію (школа була на балансі сільради). В обідню перерву поспілкувалися за чашкою чаю. Надія Федорівна жалілася на брак кадрів. І дізнавшись, що Василь Петрович закінчив факультет кібернетики, запропонувала посаду. Жартома погодився. Через кілька днів вона зателефонувала і перепитала: «Чи не передумали? Між іншим, я вже в області погодила Вашу кандидатуру». Тоді він ще вагався з остаточним рішенням…

Ось так директор школи з 12-річним стажем, відмінник народної освіти, став старшим державним податковим інспектором. Городнянщина – прикордонна з Росією та Білоруссю територія. Василю Толочку дісталася посада у відділі по контролю за вивезенням товарів. Тоді місцевий «Агат» - одне з найпотужніших в країні підприємств - експортував телевізори.

Даєш комп’ютеризацію!

Іноді події у житті відбуваються, ніби по колу. Через півроку до Городнянської інспекції приїхала комплексна перевірка з області. Саме в цей час у податковій була найактуальнішою тема комп’ютеризації. Область готувалася до нововведень. На курси вчитись комп’ютерній грамоті чомусь відправили жінку передпенсійного віку. Навчання в столиці мало зворотний ефект – вона була категоричною, що до комп’ютерного «монстра» й не доторкнеться. А тут «розвідка» доповіла, що першокласний спеціаліст є у Городні.

Так Василя Петровича перевели в область. На посаду - начальник відділу обліку та звітності - головний бухгалтер.

Комп’ютеризація – то окрема епоха у податковій. Коли одержали перший комп’ютер, спочатку розмірковували: «Постоїть під столом, доки не мине кампанія. Скільки їх вже було. Переживемо й цю». Але з Києва суворо наказали, що за саботаж нововведення звільнятимуть з роботи.

Невдовзі техніка почала надходити і в районні інспекції. Вартість комп’ютера була захмарною – можна було обміняти на недороге авто. В районних інспекціях навіть траплялося таке, що керівник забирав комп’ютер додому на зберігання, щоб, бува, не вкрали. Згодом видали розпорядження – поставити грати на вікнах. Василь Петрович особисто їздив перевіряти. Той період він жартома порівнює з тим, коли імператор Петро І народ до картоплі привчав.

Першим заступником в області працював тоді Віталій Якович Бут. Його поза очі називали «ходячою енциклопедією» - досконало знав всі нюанси податкового законодавства. А комп’ютеризація стала каменем спотикання.

Василь Петрович пригадує, як одержали електронною поштою першого листа. Приніс його першому заступнику. Той категорично заявив, що таке завдання виконувати не буде, бо немає підпису столичного начальства. І зібгав аркуш. Вислухавши монолог непокори, Василь Петрович підійшов до дверей, але затримався, оскільки Віталій Якович вже розмовляв з Києвом.

- Так? Хм... Так? Хм… Ти бачиш, як воно.
- Давай, підпишу, - завернув з порога Василя Петровича.

Але ж документ був вже схожий на непотрібний папірець. Довелося роздруковувати вдруге.
Електронному діловодству ще довго не довіряли і вели подвійний, паперовий, облік особових рахунків платежів.
Згодом Василь Петрович обійняв посаду заступника голови-начальника управління комп’ютеризації.
За сумлінну роботу нагороджений багатьма відзнаками. Почесний працівник Державної податкової служби України.

Його життєве кредо

Коли створилася Всеукраїнська профспілка працівників органів Державної податкової служби, Василя Петровича обрали головою Чернігівської обласної ради профспілки. З особливим ентузіазмом він втілив ідею керівництва щодо створення музею податкової служби, проводить екскурсії. Серед експонатів – і перший комп’ютер.

З виходом на заслужений відпочинок Василь Толочко очолив місцевий осередок Всеукраїнського громадського об’єднання «Асоціація ветеранів ДПС України» в Чернігівській області. Які посади б не обіймав, завжди залишається відданим своєму внутрішньому покликанню. Він слідує принципу: до людей треба ставитися так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.

Завдяки Василю Петровичу проведено чимало культурно-розважальних заходів, оглядів-конкурсів художньої самодіяльності, концертів, виставок, спортивних змагань, екскурсій тощо. В числі перших відвідувачів ветерани побували у Межигір’ї. Весною їздять до Києва милуватися неповторною красою Ботанічного саду. Окремі маршрути – історичними та духовними місцями.

Ветерани відчувають, що вони потрібні колективу. Турбуються про них, якщо виникають побутові проблеми чи потрібне лікування. Жодне свято не минає, щоб Василь Петрович не запросив на гостини ветеранів. Спогади, розмови про життя-буття. Такі необхідні й зворушливі. Під настрій гуртом заспівають.

На ліричній ноті

І завжди на прохання Василь Петрович із задоволенням читає гуморески та власні вірші. Його поезія – то його життя, мрії, сподівання, прагнення…

СПОМИН

Ті мальви яскраво червоні,
Сонця набравши в долоні,
Розводять іскристі вогні,
Знов серце тривожать мені.

І мимо пройти вже несила,
Вже погляд на мальви кладу:
Такими ж вогнями світилось
Побачення давнє в саду…

Ледь вишня тоді шелестіла,
Червоно-зелена в плодах.
До обрію зірка летіла,
І літо дрімало в садах.

Удвох ми сиділи з тобою,
Мов вишні, налиті вуста,
Веселкою барв неземною,
Світилась в очах яснота…

А серце до серця горнулось,
І руки тремтіли в руках,
До струн тоді вперше торкнулось
Кохання, омріяне в снах.

І тиша здавалась такою,
Що чуть, як зітхає роса…
Весь світ заплітала собою
Твоя світло-руса коса.

Несміло так губи зустрілись
І злякано вмить розійшлись…
Надії у серці роїлись…
Аж доки вони не збулись.

На такій ліричній ноті завершу далеко неповну розповідь про цю неординарну Людину.

Реалізовувати пальне, не зареєструвавшись платником податку, надто дорого

Відтепер особи, які займаються реалізацією пального, обов’язково повинні реєструватися платниками акцизного податку. Тому до початку такої діяльності необхідно звернутися до податкової інспекції за основним місцем обліку. Таке нововведення передбачено п.п.212.3.4. Податкового кодексу України.

Для реєстрації необхідно не пізніше, ніж за три робочі дні до початку реалізації пального, подати заяву. Її форма затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернігівській області Ігор Пирог, починаючи з 1 березня, протягом 20 календарних днів платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня. В акті необхідно зазначити адреси об'єктів та перелік резервуарів, де зберігаються залишки пального, технічні параметри (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючі документи на відповідні об'єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів.

Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 Податкового Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Період з 1 березня до 1 квітня є перехідним, протягом якого реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів, обчислених за відповідною формулою.

Слід зазначити, що реалізація пального без реєстрації у встановленому порядку, передбачає штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

Реалізація майна – останній захід впливу на боржника

Одним із заходів погашення податкового боргу платника податків є реалізація його майна.

Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи, щодо погашення податкового боргу такого платника податків, шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Таким чином, реалізація майна є вагомим заходом впливу на боржника і відбувається виключно за дозволом суду. Йому передує цілий ряд інших заходів стягнення податкового боргу, насамперед списання коштів з банківських рахунків, вилучення готівки.

За рахунок погашення податкового боргу, з початку року вже надійшло до бюджету 8,7 млн.грн., що на 1,0 млн.грн. більше відповідного показника минулого року.
На сьогодні, в області в податкову заставу описано майна боржників на загальну суму 23,3 млн.грн..

Протягом 2015 року податкові органи області через уповноважені торгівельні організації передали в реалізацію майно боржників на загальну суму 4,1 млн.грн., а за січень - лютий 2016 року - на 1,7 млн.грн.

За рахунок реалізації описаного майна в поточному році до бюджету надійшло 492,8 тис. грн.

Отже, звертаємось до платників податків з проханням сумлінно виконувати свої обов’язки - своєчасно сплачувати податки, не порушуючи встановлені законодавством терміни.

До уваги платників спеціального режиму оподаткування!


Визначення відповідності сільськогосподарської продукції коду товарної класифікації

Державна фіскальна служба України листом від 04.03.2016року №7892/7/99-99-19-03-02-17 «Про порядок застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ» повідомила платників податку - суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства (далі - спеціальний режим оподаткування) про визначення відповідності сільськогосподарської продукції відповідному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД.

Законом №909, зокрема, внесено зміни до пункту 209.2 статті 209 Кодексу, відповідно до яких у 2016році в межах спеціального режиму оподаткування запроваджена часткова сплата сум ПДВ до бюджету та на спеціальні рахунки. Розмір суми ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету та перерахуванню на спеціальні рахунки, залежить від виду сільськогосподарської продукції, що реалізується.

Для ведення податкового обліку за окремими видами сільськогосподарських операцій у складі податкової декларації з ПДВ із позначками «0121»-«0123», «0130» передбачено додаток 10 (ДС10).

З метою застосування пункту 209.2 і підпункту 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 Кодексу, пунктом 209.19 статті 209 Кодексу визначено терміни «зернові культури», «технічні культури» та «продукція тваринництва» в такому значенні:
зернові культури - зернові культури товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД;
технічні культури - технічні культури товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД;
продукція тваринництва - продукція товарних позицій 0102 і 0401 згідно з УКТ ЗЕД.

Щодо визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД повідомляємо, що згідно з пунктом 1 статті 11 Закону України від 02 грудня 1997 року № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі - Закон № 671) торгово-промислові палати мають право, зокрема:
проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість;
засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов'язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності.

Враховуючи викладене, у разі необхідності визначення відповідності власновиробленої сільськогосподарської продукції відповідному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД для правильного відображення обсягів постачання таких товарів у податковій декларації з ПДВ та її додатках платник податку - суб'єкт спеціального режиму оподаткування має можливість отримати висновок від Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз.

У разі, якщо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування здійснюються операції з вивезення власновиробленої сільськогосподарської продукції за межі митної території України у митному режимі експорту, то, враховуючи статтю 69 Митного кодексу України, така продукція підлягає митному оформленню та класифікується митними органами ДФС шляхом визначення кодів відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Рішення митних органів ДФС щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими.

При отриманні доходів від двох і більше роботодавців потрібно подати декларацію

Обов'язок подавати декларацію такими громадянами встановлено п. 176.1 ст. 176 розділу IV Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI в редакції, яка діяла до 01.01.2016 року. Згідно з вказаною нормою платники податків зобов'язані подавати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року у строки, передбачені цим Кодексом для платників податку на доходи фізичних осіб, якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами одночасно двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. У 2015 році ця сума становила 146160 грн.

При отриманні доходів від двох та більше податкових агентів заповнюється додаток Ф1 до декларації про майновий стан та доходи.

Задекларувати отримані у минулому році доходи громадяни повинні до 1 травня 2016 року, шляхом подання до податкової інспекції, за місцем реєстрації у паспорті, податкової декларації про майновий стан і доходи.

Сервіс «Пульс» працює цілодобово

Для реагування на скарги та зауваження платників податків на дії податківців та митників працює всеукраїнський сервіс «Пульс». За кожним зверненням, що надходить в межах компетенції Головного управління ДФС у Чернігівській області, працівники відділу власної безпеки проводять перевірки та вживають відповідні заходи реагування.

Начальник відділу власної безпеки при ГУ ДФС у Чернігівській області Олексій Мисенко повідомив, що з початку року з сервісу «Пульс» до відділу власної безпеки надійшли 2 звернення на можливо неправомірні дії посадовців ДФС. В одному випадку – на дії податківців, в іншому – на дії працівників митниці.

За результатами перевірок одна інформація підтвердилася. На адресу керівника територіального органу ДФС направлено подання про вжиття заходів реагування стосовно порушників та недопущення виявлених недоліків у подальшому.

Сервіс «Пульс» працює цілодобово за номером: (044) 284-00-07.

Також інформацію щодо протиправних дій посадових осіб територіальних підрозділів ГУ ДФС у Чернігівській області, порушень чинного законодавства суб’єктами господарювання можна надавати до відділу власної безпеки за адресою: м.Чернігів, вул. Реміснича,11. Можна повідомляти й за номером телефону «Довіри»: (0462) 668-522. За кожним фактом буде проведена службова перевірка і вжито відповідних заходів.

Декларування доходів громадян за підсумками 2015 року обговорено під час інтернет-конференції на Чернігівщині

Протягом години на запитання громадян відповідала заступник начальника управління - начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, податків із самозайнятих осіб та громадян, майнових податків і зборів з фізичних осіб Наталя Кузнецова.

Усього від громадян області надійшло 21 запитання. Здебільшого цікавилися особливостями подання декларацій при отриманні спадщини, отриманням податкової знижки на навчання, можливостями декларування доходів в електронній формі, основними випадками подання податкової декларації тощо. З матеріалами інтернет-конференції можна ознайомитися на суб-сайті ГУ ДФС у Чернігівській області.

Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року триває кампанія декларування доходів громадян.

Громадяни, які протягом минулого року отримували доходи від осіб, які не є податковими агентами, та іноземні доходи, зобов'язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію за наслідками звітного податкового року до податкової інспекції, за місцем реєстрації у паспорті, а також сплатити податок з таких доходів.

Задекларувати доходи необхідно до 1 травня 2016 року.

Фахівці фіскальної служби виявили в Козелецькому районі алкоголь з підробленими акцизними марками

Щоб ринок алкогольної продукції та тютюнових виробів став прозорим, працівники відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернігівській області систематично проводять перевірки. На жаль, не перевелися ще ділки, які підпільно виготовляють алкогольні напої і продають їх довірливим покупцям.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернігівській області Ігор Пирог, днями дві такі перевірки відбулися в Козелецькому районі. Під час їх проведення фахівці виявили ряд порушень. За результатами кожної перевірки складені відповідні акти.

Зокрема, фахівці виявили випадки зберігання алкогольних напоїв, маркованих підробленими марками акцизного податку, а також реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни. На алкогольних напоях з підробленими марками акцизного податку були наклеєні етикетки, на яких зазначено, що продукція вироблена в Кіровоградській області.

Порушникам законодавства за результатами цих перевірок доведеться сплатити 27 тисяч гривень штрафів.

Зареєструватися платником акцизного податку необхідно до початку реалізації пального

Реалізація пального підлягає обов’язковій реєстрації з 1 березня. Тож особи, які займаються таким видом діяльності, мають звернутися до податкової інспекції і зареєструватися платниками акцизного податку. Юридичні особи реєструється за місцезнаходженням, а фізичні особи підприємці – за місцем проживання. І зробити це треба заздалегідь - до початку реалізації пального. Такі нововведення передбачені п.п.212.3.4. Податкового кодексу України.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернігівській області Ігор Пирог, станом на 17 березня на Чернігівщині зареєстровані 73 суб’єкти господарювання - реалізатори пального.

За три робочі дні до початку реалізації пального особа має подати відповідну заяву. Її форма затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня. В цьому акті необхідно зазначити адреси об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, та перелік резервуарів і їхні технічні параметри (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам). Також треба вказати правовстановлюючі документи на відповідні об'єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Такі вимоги прописані у підрозділі 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.

Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 Кодексу. На ці обсяги платник податку має право зареєструвати акцизні накладні (розрахунки коригування) в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Слід наголосити, що операції з реалізації пального без реєстрації передбачають для суб’єкта господарювання штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (п.117.3 Податкового кодексу України).

Період з 1 березня до 1 квітня є перехідним, протягом якого реєстрація акцизних накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів.

Переглядів:274