18 липня 2016

У річці Остер замор викликали природні процеси

22-23 червня в річці Остер на території Ніжинського та Носівського районів були виявлені зміни кольору води та наявність стороннього запаху. Аналогічна ситуація спостерігається на території Козелецького району.

Через погодні умови така ситуація спостерігалася до 4 липня, втім наразі лабораторні та зовнішні показники покращилися.

З метою встановлення причин змін водного об’єкту, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області проведено обстеження русла річки Остер та відбір проб води на території Ніжинського, Носівського та Козелецького районів.

При візуальному обстеженні русла річки джерел несанкціонованих скидів забруднюючих речовин до водного об’єкту не встановлено.

В результаті проведених гідрохімічних досліджень спостерігається збільшення вмісту заліза загального, фосфатів, а в деяких пробах азоту амонійного та показника хімічного споживання кисню, який свідчить про наявність органічного забруднення.

Відповідно до результатів перевірки та проведеного інструментально-лабораторного контролю, враховуючи протікання природних процесів, а саме попереднє тривале проходження зливових дощів, відбулося підвищення рівня ґрунтових та поверхневих вод. Зазначаючи те, що водойма протікає серед заболоченої місцевості разом з атмосферними опадами по рельєфу місцевості до річки потрапляє болотна вода з рештками рослинного детриту та надходять дощові змиви з сільськогосподарських угідь, що характеризується низьким вмістом розчиненого кисню та підвищенням концентраціями по фосфатній та азотній групах.

Ситуація ускладнюється процесами «цвітіння та розвитком синьо-зелених водоростей, при відмиранні яких виникає кисневий дефіцит та виділяються токсини.

Щодо появи на поверхні води плям рудого кольору, відмерлих решток субстрату, то вони носять природний характер і повторюються періодично з настанням теплого періоду. Їх причиною є розвиток та інтенсивний фотосинтез нитчастих водоростей, особливо у прибережній зоні чи мілководних затоках. Це явище має назву «пінистий детрит» і є частиною процесів самоочищення водойми.

Значне підвищення температури навколишнього середовища спричинило підвищення температури води в водоймах, в «застійних» місцях температура води піднімалася вище позначки 30 °С, що на фоні низького вмісту кисню викликало інтенсивні процеси гниття. Вищезазначені фактори посприяли виникненню заморних явищ з подальшою загибеллю живих водних ресурсів.

Держекоінспекція у Чернігівській області провела обстеження 150 кілометрів річки Остер. На її руслі в Носівському, Ніжинському та Козелецькому районах несанкціонованих скидів забруднюючих речовин до водного об'єкту не виявлено.

За час проведення відповідних робіт обстежено 12,5 кілометрів берегової лінії та утилізовано близько 128 кілограмів мертвої риби.

Насьогодні Держекоінспекцією проводиться посилений контроль за гідрохімічним станом водних об’єктів області.

Управління Держпродспоживслужби в Носівському районі тимчасово забороняє купатися та напування сільськогосподарських тварин в р. Остер до стабілізації ситуації із забрудненням води.

Переглядів:213